Är företagaren ond?

Många gånger utmålas företagaren som en ond människa som enbart är ute efter att tjäna pengar, till vilket pris det än må vara. Att det sker inom välfärden, med skola och sjukvård, är en extra jobbig nagel i ögat för många, speciellt eftersom att man har vant sig vid att samhället går till på ett visst sätt. Jag säger inte att det inte finns de aktörer som är inne i branschen av fel anledningar, för bevisligen finns de människorna. Det jag vill framhäva är istället de som verkligen bryr sig, för de är faktiskt i majoritet. Och de syns framför allt inte i media.

företagare

Det är något fel med bilden på företagande och vinst. Det är uppenbarligen fult i Sverige att jobba sig till rikedom, medan det går alldeles utmärkt att vinna rikedom på lotto eller trav. Så länge turen, och inte hårt arbete, gör dig rik är det okej. Det är ledsamt att den här bilden finns, för den är så handikappande för människor som verkligen vill bedriva en verksamhet som både är bra och som genererar vinster, men det är uppenbarligen inte något som är okej. Faktum är att många privatskolor är väldigt bra, och det glöms lätt bort, men det måste framhävas, för det är där som förändring, modernitet och anpassning finns.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *